Raplamaa rabavad maitsed

Foto: L. Michelson

Raamat “RAPLAMAA RABAVAD MAITSED” on Raplamaa TOIDUTOOTJATE – JA PAKKUJATE LOOD KOOS VEEL AVALDAMATA RETSEPTIDEGA.

Raamat sündis rõõmust ja rahuldusest, mida pakuvad täna meie kohalikud väiketootjad ja ettevõtted. Raplamaa on rikkalik metsade, põllumaade ja rabade poolest.

Nii algab Anne Kersna eessõnaga Raplamaa Rabavate Maitsete kinkeraamat, millest leiab Raplamaa toidutootjate- ja pakkujate maitsvaid ning saladuslikke retsepte, huvitavaid lugusid ja paljuütlevaid fotosid. Kinkeraamat valmis esinduskingitusena Raplamaa Partnerluskogu ja RAEK koostööpartneritele ja kõigile raamatus kajastatud ettevõtjatele. Kinkeraamatu esmane trükk valmis LEADER koostööprojekti “Keskpõrandale kokku” vahenditega siis seda raamatut poelettidelt veel ei leia, kuid suure huvi korral koostöös RAEK ´iga oleme valmis tegema kordustrüki ning kõigile Raplamaa Rabavate Maitsete huvilistele selle kordumatu raamatu ostmise võimaluse looma.

Raamatu idee podises juba pikalt RAEK seinte vahel ning koostöös Raplamaa Partnerluskoguga sai koostööprojektiks kokku kirjutatud, oli ainult veidi puudu kindlatest otsustest ja inimestest.

Käesoleva aasta kevadel andis hoogu veidi ka juurde Saaremaal välja antud ettevõtluseteemaline raamat “Meretargad saared”, mille teostus ja kontseptsioon oli sarnane meie ideega luua Raplamaa toidutootjaid -ja pakkujaid tutvustav raamat ning Raplamaa toitu tutvustav raamat. Nii saigi need kaks poolt kokku pandud ühesse raamatusse ja sündis imeline kulinaarne jalutuskäik läbi ajarännaku, tasakaalu, ausate maitsete, naudingute, võluväe, talutoodete ning loomulikult eelkõige inimeste.

Raamatust võib leida tuntud ettevõtjaid nagu Ööbiku Gastronoomiatalu, Minna Sahver, Mamma, Salutaguse pärmitehas, Jäämari, Tohi Distellery, HooviOTT ja veel paljud teised Raplamaa väiketootjad ning toidupakkujad. Lisaks magusatele ja soolastele naudingutele on leitav raamatust Märjamaa kandile omane kartulivorsti valmistamise retsept, kartulivorsti valmistamine Valgu ja Nurtu kandis on kantud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, mis rõhutab elavat kasutamist ja vaimse kultuuripärandi edasikandmist.

Kinkeraamatust leiab Raplamaa kihelkondade vöökirjade mustreid, mis illustreerivad fotosid ning annavad raamatule erilise ja omase Raplamaa hõngu.

Raplamaa hoiab ühte ja igaühte.

Täname kõiki, kes on kaasa aidanud raamatu valmimisele:

Hageri Muuseum, Kristina Efert, Kalju Idvand, Kehtna Kutsehariduskeskus, Anne Kersna, Piia Kõverik, Andra Liibek, Liis Läll, Liivi Miil, Raplamaa ettevõtjad, Raplamaa rahvarõiva nõuandekoda, Meelis Remmel, Jaune Riim, Sillaotsa Talumuuseum, Seily Sõgel- Raid, Janeli Säärits, Rikka Toman, Anne Ummalas, Ants Uustalu, Anni Vahter, Eline Villig, Virve Õunapuu.

Raamat valmis Raplamaa Partnerluskogu koostööprojekti „ Keskpõrandale kokku“ raames koostöös Raplamaa ettevõtjatega. Projekti eestvedajad Andra Liibek Raplamaa Partnerluskogust, Jaune Riim RAEK´ist ja Õie Õll kirjastusest Akriibia. Kontseptsiooni ja kogu raamatu kulgemist aitasid luua Ants Uustalu ja Anne Kersna.